Kontakter

Vi har medlemmar från Skåne i söder upp till Jämtland. Kontaktuppgifter finns här nedan och de kontakter som vill, presenterar sig lite mer under presentationer.

Skåne Blekinge Småland Östergötland

Jorun Nilsen, Karlskrona
Socionom, Dipl. Uttryckande konstterapeut
mail jorunnilsen@hotmail.com 073-141 59 60
Läs mer på Egen Presentation


Maria Falk, Köpingebro
Utbildningar: Master of Education, Dramapedagog och under utbildning vid NIKUT i Oslo till konst- och uttrycksterapeut.
mail maradrama@live.se 070-2676374


Per Apelmo, Värnamo
Leg. psykoterapeut, socionom, Dipl. Uttryckande konstterapeut, ackrediterad coach RACS
webb apelmointermodal.se mail per@apelmointermodal.se 070-441 49 96


Västergötland

Ulrika Kretz, Göteborg
mail ulrikakretz@gmail.com 070-143 70 21


Värmland

Elisabeth Bergendahl-Odby Hammarö
Socionom, Dipl. Uttryckande konstterapeut, leg psykoterapeut
mail elisabeth.bergendahl-odby@liv.se 070-888 51 84


Ingela Kåreskog, Stöllet
mail ingela.kareskog@gmail.com 070-570 07 58


Edith Jordan Karlstad
mail edith.jordan@liv.se


Närke

Linda Jonsson, Örebro
Dipl. Uttryckande konstterapeut, Samtalsterapeut, grupper i vuxet växande, dansinstruktör fri meditativ dans
webb lindart.se mail lindart.skapa@gmail.com Tel 070-647 40 41
Läs mer på Egen Presentation


Sörmland

Viveka Lindberg, Trosa
mail: lindbergsandeskogviveka@gmail.com


Stockholm

Pia Aspenvall Darin, Stockholm
Dipl. Uttryckande konstterapeut, dipl. Samtalsterapeut inom psykosyntes
mail darins@comhem.se 070-777 69 34


Tina Calén-Söderlund, Sigtuna
Uttryckandekonstterapeut under utbildning
mail tinacalen@hotmail.com


Birgitta Berg Haninge
mail birgitta.berg@passagen.se 070-337 98 26


Camilla Bjelvert, Järfälla
Uttryckande konstterapeut under utbildning


Eva Dahlberg Johanneshov
Dipl. Uttryckande konstterapeut, kulturpedagog, Skapa ditt liv-Terapi, coaching och handledning med eget skapande
Läs mer på Egen Presentation
webb evadahlberg.se webb Skrivsprånget mail eva@skrivspranget.se 076-221 54 06


Elisabeth Ekman, Enskede
mail ekmanelisabeth@hotmail.com 076-243 33 94


Lena Folkman Lidingö
070-995 60 85


Börje Forsgård Huddinge
Dipl. Uttryckande konstterapeut, bildkonstnär
webb borjeforsgard.se mail info@borjeforsgard.se 0768-333833
Läs mer på Egen Presentation


Lena von Garaguly Ingarö
Samtalsstöd för självutveckling och ökad kreativitet. Dipl. Uttryckande konstterapeut, leg. Sjuksköterska
mail lvg@du.se 070-587 46 21


Lotta Geisler, Järfälla
Dipl. Uttryckande konstterapeut, handledare
webb lottageisler.vpsite.se mail lotta.geisler@gmail.com 070-761 40 49


Karin Gerling, Rindö
webb odenplansnaturhalsa.com/karin-gerling
mail karin@gerlingpartners.se 0703-88 53 68


Nadja Gruberg, Stockholm
Uttryckande Konst och Livsfrågor, M.A. i Expressive Therapies, Dipl. Uttryckande konstterapeut, Dipl. Bildterapeut, psykodynamisk samtalsterapeut, GIM
webb uttryckandekonst.se mail unikrea@uttryckandekonst.se 070-840 77 61


Lena Hallberg, Stockholm/ Sunne
Pedagog, uttryckande konstterapeut
mail lenahallberg1@gmail.com 073-828 64 76
Läs mer på Egen Presentation


Eva Holst, Stockholm
Socionom, dipl. Uttryckande konstterapeut
mail eva.smigarde@gmail.com


Eva Håkansson, Stockholm
Dipl. uttryckande konstterapeut och leg. arbetsterapeut med psykoterapikompetens, instruktör i mindfulness
webb artatwork.se mail eva@artatwork.se 070 – 797 14 86


Theresia Jatta Köhlin, Stockholm
Fotograf, Uttryckandekonstterapeut under utbildning
webb theresia.se mail theresia@theresia.se 070-777 11 31


Charlotte Lewenhaupt, Stockholm
mail charlotte.lewenhaupt@hotmail.com


Peter Lundahl Ingarö
Rummet – för uttryckande konst, Dipl. Uttryckande konstterapeut, handledare
webb rummet.org mail oldpete@intune.se 070-404 63 66
Läs mer på Egen Presentation


Gunilla Matheny, Stockholm
webb eximus.se mail gunilla.matheny@eximus.se 073-982 22 21


Marika Nasiell, Stockholm
Rummet – för uttryckande konst. Dipl. Uttryckande konstterapeut, skådespelare/regissör/ storyteller
webb rummet.org mail marika@nasiell.net 070-207 71 42
Läs mer på Egen Presentation


Maria, Norlin Wahlström, Älvsjö
Uttryckande konstterapeut i palliativ vård och yrkesmässig handledning i omvårdnad
mail mawalnor@gmail.com 070-267 66 17


Helene Nilsson-Lagerman, Stockholm
Utryckandekonstterapeut under utbildning
mail helenes.project@gmail.com 070-530 87 17


Eva Nilsson Lundmark, Stockholm
webb krutab.se mail eva.lundmark@krutab.se 070-537 48 22


Barbro Näslund, Johanneshov
mail barbro.naslund@comhem.se 070-992 47 04


Catrin Rodosi, Skarpnäck
Diplomerad Uttryckande konstterapeut, Skådespelare, Skapande danspedagog
mail catrin.rodosi@gmail.com


Gunilla Rydén, Johanneshov
Parterapi – kommunikation och reflektion, uttryckande konstmetodik, kopplat till språkinlärning för invandrare med PTSD, grupper i självutveckling
webb rummet.org mail gunilla.ryden@gmail.com 070-497 25 75
Läs mer på Egen Presentation


Göran Sandborgh, Stockholm
mail goran.sandborgh@gmail.com 070-717 49 12


Marie Sodell Nacka
mail marie.sodell@live.se


Eva Solhäll, Färentuna
Dipl. Uttryckande konstterapeut, familjeterapeut och hälsogårdutbildad, leg Specialistsjuksköterska. Driver ”För Hälsa – Färentuna Hälsoträdgård”. Arbetar med terapi/behandling, friskvård och utbildning genom konst och läkande trädgård.
webb forhalsa.se mail eva@forhalsa.se 076-771 29 00
Läs mer på Egen presentation


Annika Sundh Meiling, Stockholm
webb sundhpartner.se mail annika@sundhpartner.se 070-398 59 31


Alva Uddenberg, Stockholm
Fil. mag. i litteraturvetenskap. Folkhögskollärarexamen och skrivpedagog. Dipl. uttryckande konstterapeut.
“Poesin öppnar dörren till det obegripliga”
webb skrivdiktaochberätta.blogspott.com
mail alva.uddenberg@gmail.com
tel 070-433 70 14
Läs mer på Egen presentation


Anna Wall-Horgen, Stockholm
Leg. Arbetsterapeut, uttryckande konstterapeut under utbildning
mail anna.wall-horgen@botkyrka.se 070-416 35 64


Gotland

Birgitta Eklöf, Lärbro
mail birgeklof@hotmail.com 076-247 41 15


Uppland Gästrikland

Mats Stenlund, Uppsala
Musiker Dipl. Uttryckande konstterapeut
webb stenlund.mats@tele2.se 070-547 99 67


Dalarna

Pers Karin Skogar, Falun
Dipl. Uttryckande konstterapeut. ledarskapsutveckling, coaching, samtalsstöd, grupper för självutveckling
webb Skogar Kreativ Utveckling mail perskarin@skogar.nu 070-687 08 55


Klara Yvonne Klingspor, Sågmyra
Konst Skapande – Psykoterapi och Handledning – Ateljé och Natur
Webb klaraordochbild.com Mail klingspor.ordobild@gmail.com
Tel +46 70-438 20 75
Läs mer på Egen Presentation


Jämtland

Ingrid Roth, Krokom
“She is both an educated artist, receptive music therapist and expressive art therapist and has been represented at numerous galleries, artshops and companies all over Sweden and in many other countries.”
webb ingrigroth.se mail ingridrothsweden@hotmail.com +46736757864


UPP