Professionella Resurser

Diplomerade uttryckande konstterapeuter
Ort Förnamn Efternamn Information Mail och länkar Telefon
Ekerö Yvonne Axelsson yvonne@axelssondelta.se 070-5601545
Enskede Elisabeth Ekman elisabeth@elisabethekman.se 076-2433394
Eskilstuna Mats Stenlund Dipl. Uttryckande konstterapeut stenlund.mats@tele2.se 070-5479967
Eskilstuna Per Apelmo Leg. Psykoterapeut, socionom, dipl. Uttryckande konstterapeut, ackrediterad coach RACS per@apelmointermodal.se 070-4414996
Färentuna/ Stockholm Eva Solhäll Dipl. Uttryckande konstterapeut, familjeterapeut och hälsoträdgårdsutbildad, leg. Specialistsjuksköterska. Driver För Hälsa-Färentuna Hälsoträdgård. Arbetar med terapi/behandling, friskvård och utbildning genom konst och läkande trädgård eva@forhalsa.se http://www.forhalsa.se 076-7712900
Gävle Lena Isén lena.isen@gavlenet.se
Göteborg Ulrika Kertz ulrikakretz@gmail.com 070-1437021
Hammarö Elisabeth Bergendahl-Odby Socionom, dipl. Uttryckande konstterapeut, leg. Psykoterapeut elisabeth.bergendahl-odby@liv.se 070-8885184
Haninge Birgitta Berg birgitta.berg@passagen.se 070-3379826
Huddinge Börje Forsgård Dipl. Uttryckande konstterapeut borje.forsgard@telia.com 073-5452147
Ingarö Lena von Garaguly Samtalsstöd för självutveckling och ökad kreativitet. Dipl. Uttryckande konstterapeut, leg. Sjuksköterska lvg@du.se 070-5874621
Ingarö Peter Lundahl Rummet – för uttryckande konst, Dipl. Uttryckande konstterapeut, handledare oldpete@telia.com http://rummet.org 070-4046366
Johanneshov Eva Dahlberg Dipl. Uttryckande konstterapeut, kulturpedagog, Skapa ditt liv-Terapi, coaching och handledning med eget skapande eva@skrivspranget.se https://uttryckandekonst.wordpress.com/ 076-2215406
Johanneshov Barbro Näslund barbro.naslund@comhem.se 070-9924704
Johanneshov Gunilla Rydén Parterapi – kommunikation och reflektion, uttryckande konstmetodik, kopplat till språkinlärning för invandrare med PTSD eller liknande, grupper i självutveckling gunilla.ryden@gmail.com http://rummet.org 070-4972575
Järfälla Lotta Geisler Dipl. Uttryckande konstterapeut, handledare lotta.geisler@gmail.com http://lottageisler.vpsite.se 070-7614049
Karlskoga Nina Bäckman nina.backman@bredband.net
Karlskrona Jorun Nilsen Socionom, dipl. Uttryckande konstterapeut jorunnilsen@hotmail.com 073-1415960
Karlstad Marie Lindberg Dipl. Uttryckande konstterapeut, leg. Psykoterapeut, fil.mag, bildterapi samt pågående handledarutbildning marie.lindberg@liv.se 070-1134437
Karlstad Edith Jordan edith.jordan@liv.se
Lidingö Lena Folkman 070-9956085
Lidingö Gerda Fransson Bergqvist gerda@creativeact.se
Lärbro/ Gotland Birgitta Eklöf birgeklof@hotmail.com 076-2474115
Mantorp Anne-Britt Strannerklint Dipl. Uttryckande konstterapeut, leg. Sjuksköterska anne-britt@strannerklint.se
Nacka Marie Sodell marie.sodell@live.se
Ransäter Lenah Jäder Sundbrg HälsoRum Karlstad Ateljé för Uttryckande Konst & Terapi, dipl. Uttryckande konstterapeut, bildkonstnär, bildpedagog lenah@lenahjader.se 070-3029270
Rindö Karin Gerling karin@gerlingpartners.se
Rättvik Eva Holst Socionom, dipl. Uttryckande konstterapeut eva.smigarde@gmail.com
Saltsjö-Boo Anita Båge morgan@fridtorp.se 073-380 23 33
Sigtuna Alejandra Levinas-Asplund alejandra@agapi.nu 070-7775058
Stockholm Nadja Gruberg Uttryckande Konst och Livsfrågor, M.A. i Expressive Therapies, Dipl. Uttryckande konstterapeut, Dipl. Bildterapeut, psykodynamisk samtalsterapeut, GIM unikrea@uttryckandekonst.se www.uttryckandekonst.se 070-8407761
Stockholm Marika Nasiell Rummet – för uttryckande konst. Dipl. Uttryckande konstterapeut, skådespelare/regissör/storyteller marika@nasiell.net http://www.rummet.org 070-2077142
Stockholm Eva Nilsson Lundmark eva.lundmark@krutab.se http:// www.krutab.se 070-5374822
Stockholm Pia Aspenvall Darin Dipl. Uttryckande konstterapeut, dipl. Samtalsterapeut inom psykosyntes darins@comhem.se 070-7776934
Stockholm Alva Uddenberg alva.uddenberg@gmail.com 070-4337014
Stockholm Kim Ruthberg kim@kimruthberg.se http://kimruthberg.se 073-1803187
Stockholm Göran Sandborgh goran.sandborgh@gmail.com 070-7174912
Stockholm Anna Wall-Horgen Leg. Arbetsterapeut, uttryckande konstterapeut under utbildning anna.wall-horgen@botkyrka.se 070-4163564
Stockholm Gunilla Matheny gunilla.matheny@eximus.se 073-9822221
Stockholm Annika Sundh Meiling Sundhpartner AB annika@sundhpartner.se 070-3985931
Stockholm Charlotte Lewenhaupt charlotte.lewenhaupt@hotmail.com
Stockholm/ Sunne Lena Hallberg Pedagog, uttryckande konstterapeut lenahallberg1@gmail.com 073-8286476
Stöllet Ingela Kåreskog ingela.kareskog@gmail.com 070-5700758
Tollered Helena Magnér konstterapi@hotmail.com 073-9195708
Uppsala Pers Karin Skogar Dipl. Uttryckande konstterapeut. Arbetar med ledarskapsutveckling, coaching, samtalsstöd samt med grupper för självutveckling perskarin@skogar.nu http://www.skogar.nu 070-6870855
Vänersborg Laila Johansson laila.6057@gmail.com 070-6614026
Älvsjö Maria Norlin Wahlström Uttryckande konstterapeut i palliativ vård och yrkesmässig handledning i omvårdnad mawalnor@gmail.com 070-2676617
Örebro Linda Jonsson Dipl. Uttryckande konstterapeut, Samtalsterapeut, dansinstruktör fri meditativ dans linda.orebro@gmail.com www.lindart.se 070-6474041
Östmark Lena Rattfeldt lena.rattfalt@edu.torsby.se
Studenter under utbildning som söker utbildningsklienter
Stockholm Helene Nilsson-Lagerman Under utbildning helenes.project@gmail.com 070-5308717
Stockholm Isabella Nilsson Under utbildning nilssonisabella@live.se
Stockholm Teresia Jatta köhlin Under utbildning theresia@theresia.se 070-7771131
Gnesta Lina Werning Under utbildning lina@linawerning.se http:/www.linawerning.se 070-4685553
Skarpnäck Catrin Rodosi Under utbildning catrin.rodosi@gmail.com
Sollentuna Ulrika Engman Under utbildning ulrikaengman@hotmail.com 070-4148306
Sigtuna Tina Calén-Söderlund Under utbildning tinacalen@hotmail.com